خبرهای ویژه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۰۳ - ۱:۳۲

 34 بازدید

خسته بند: بیمه صیادی بزرگترین دغدغه صیادان/ خروج شیلات ایران از تهران

عدم دانش مدیریتی در مدیران شیلات ایران/ تالاب انزلی تالابی برای همه ی ایران است و نجات آن باید در اولویت باشد/ بی تعصبی مدیران شیلات ایران و تضییع حقوق صیادان/ اجحاف مدیران سازمان تامین اجتماعی در حق صیادان/ خوش نشینی پایتخت نشین ها از سفره ی فقیر صیادان/ تفکیک شیلات ایران به شیلات شمال و جنوب و خروج از تهران/

خسته بند: بیمه صیادی بزرگترین دغدغه صیادان/ خروج شیلات ایران از تهران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مهندس حسن خسته بند؛ دیشب نماینده مردم شریف بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی و مدیر کل شیلات استان گیلان ، مهمان برنامه در مسیر توسعه شبکه استانی باران بودند که در این نشست به مسائل و مشکلات پیرامون صید و صیادی پرداخته شد.
مهندس خسته بند در پاسخ به سوال مجری تلویزیون که صیادی چگونه شغلی است؟ گفت: من خود بچه ی صیاد هستم و با صیادان بزرگ شده و مسائل صیادی را کاملا لمس می کنم و اینگونه نیست که فقط از دور شاهد مسائل باشم ، متاسفانه صیادان ما سخت ترین کار را انجام می دهند و با توجه به اینکه بیمه تامین اجتماعی به این سختی کار واقف بوده اما همچنان حمایت آنها از این قشر زحمتکش بسیار کم است و شرایط بیمه ای ۶ ماهه برای این عزیزان لحاظ می کنند.
وی اشاره داشت؛ از آنجایی که کار صیاد در بازه زمانی مهر تا اردیبهشت ماه در پهنه آبی و مابقی سال را در خشکی مشغول فراهم کردن مقدمات کار بوده،  یک کار ۱۲ ماهه محسوب می شود اما آقایان، بیمه را فقط برای ایام کار در دریا لحاظ نموده و چون صیادان را سهامدار پره می دانند امتیاز سختی کار را نیز برای آنان حذف کرده که این نهایت ظلم به این قشر ضعیف و زحمتکش است.

ایشان در ادامه گفت: بنده از سال ۹۳ پیگیر بیمه صیادان بوده و در اوخر سال ۹۳ دستور انجام کار را از جناب دکتر نوبخت گرفته، سپس در مورخه ۹۳/۱۲/۱۶ بعد از اخذ نامه ای از تامین اجتماعی و پیگیری ۱۰ ماهه در ۹۴/۱۰/۲۶ تصمیم بر آن شد، بیش از ۴۰۰۰نفر از صیادان ما که در قالب صیادان پره هستند بیمه شوند و ۱۰ درصد سهم دولت از محل اجرای طرح هدفمندی یارانه ها پرداخت شود.

 بعد از این پیگیری ها و کمک و همیاری عزیزان من در سازمان تامین اجتماعی استان گیلان و شیلات استان گیلان، در یک اقدام کاملا بی انصافانه سازمان تامین اجتماعی کل در تهران طی یک کاغذبازی با سازمان هدفمندی یارانه ها زمینه را به گونه ای چیدند که به این مقوله پاسخ منفی دهند و باعث تضییع حق صیادان زحمت کش استان بشوند.

مهندس خسته بند با اشاره به رفتارهای ناعادلانه و ناکارآمد دو سازمان تامین اجتماعی در تهران و شیلات ایران بیان داشت: این رفتارها همه به علت بی دانشی و عدم درک صحیح مدیران پایتخت نشین در این حوزه است.

متاسفانه افرادی در راس این دو اداره قرار گرفته اند که تا به امروز تجربه ی یک روز دریا و جرات یک شب در دریا ماندن را نداشته و فقط برای خوش نشینی ها و تفریحات از دریا استفاده کرده اند ، اگر این آقایون دریا و سختیهای دریا را درک می کردند اینگونه در حق صیادان زحمتکش ظلم و جفا روا نمی داشتند.

نماینده مردم انزلی به بیماریهای گوناگون صیادان که در اثر شرایط سخت صیادی بوجود می آید اشاره داشت و گفت: من به شخصه بیماری ها، سختی های معیشتی، نقص عضو و مسائل جبران ناپذیری که منجر به مرگ بعضی از این عزیزان در حوادث دریایی می شود را از نزدیک لمس کرده ام و با آن بزرگ شده ام و درد صیادان را درک می کنم اما مدیران پایتخت نشین به علت اینکه جایگاه های اشتباه به آنها تفویض شده است این سختی ها را نفهمیده و ناعادلانه حق صیادان را پایمال می کنند.

خسته بند در خصوص وضعیت ضعیف معیشتی صیادان گفت: ۸۰ درصد این مساله بحث مدیریتی است و تا زمانی که مدیریت در مرکز به دست افرادی بی اطلاع راجع به دریا و صیادی ، و بی دانش راجع به وضعیت ماهیان شمال و زمان مناسب برای صید آنها باشد، مدیرانی که تنها دغدغه ی آنها میزان اضافه کار و ماموریت های خارج از کشورشان هست، موضوع به همین شکل باقی می ماند و قشر ضعیف و مستضعف صیاد در دریای مشکلات خود غرق می شوند.

وی گفت: باید شیلات ایران به دو قسمت شیلات شمال و شیلات جنوب تقسیم و از تهران خارج شود. و افراد دانا و کاربلد بر این کار گمارده شوند که علم و دانش کافی در این زمینه را از پایین ترین سطح تجربه کرده باشند تا مشکلات حوزه های آبی شمال و جنوب و مشاغل مرتبط با آنها حل شود.

نماینده مردم انزلی در پاسخ به اظهارات مهندس شعبانی مدیرکل شیلات گیلان در دفاع از عملکرد شیلات ایران گفت: چگونه است که مدیران شیلات ایران در تهران برای منافع شخصی و اضافه کار  از همه ی اهرمها استفاده می کنند ولی برای احیای تالاب بین المللی انزلی که زایشگاه ماهیان خزر است کوچکترین تکانی به خود نمی دهند در صورتیکه این تالاب ارزشمند مخصوص انزلی و گیلان و ایران نیست و یک تالاب منحصر بفرد برای کل دنیا محسوب می شود.
مهندس خسته بند خطاب به مدیر کل شیلات گفت: چرا عزیزان ما در شیلات ایران طبق مصوبه مجلس که تصویب گردید بسیاری از ادارات کل باید به استانها منتقل شوند تمکین نمی کنند؟ چون ترس از دست دادن قدرت برای عده ای مفروض است. خب حالا که بر مسند قدرت تکیه زده حداقل از این قدرت برای نگهداری داشته های ارزشمندی چون تالاب بین المللی انزلی هم اقدام کرده و نگذارند سرنوشتی همچون دریاچه ارومیه گریبانگیر تالاب بزرگ انزلی شود.

نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی، با توجه به اینکه تالاب انزلی سپتینگ شهرهای رشت و صومعه سرا و انزلی شده گفت: جلسات متعددی برای نجات تالاب برگزار می شود و شخصا نیز این جلسات را شرکت کرده، اما انتقادی که بارها در این جلسات تکرار کرده ام این است که اعتبارات برای احیای تالاب انزلی بسیار بسیار ناچیز می باشد، به گونه ای که اعتبار تخصیص یافته برای رودخانه های زرجوب و گوهر رود از اعتبار تالاب انزلی بیشتر است و بارها در این خصوص در جلسات و به جناب دکتر نوبخت تاکید داشته ام.

در این نشست مصاحبه ای تلفنی با رییس اتحادیه ماهی فروشان انزلی برقرار شد که ایشان از زحمات نماینده شهرستان جهت تحقق بازار ماهی فروشان کمال تشکر را بجا آوردند.

خسته بند با اشاره به اینکه پروژه بازار ماهی فروشان آبروی شیلات است در این خصوص از زحمات مهندس شعبانی مدیر کل محترم شیلات گیلان تشکر کرد.

وی با توجه به اینکه پیمانکار این پروژه در طی دو ماهی که کار را شروع نموده بسیار قوی و قدرتمند عمل کرده است افزود: برای پیشرفت بیشتر این پروژه بازدیدی با رووسای بانک کشاورزی استان داشتیم که بتوان از تسهیلات با بهره کم برای تکمیل این بازار استفاده کنیم .

خسته بند بازار ماهی فروشان را یکی از زنجیره های پرورش ماهی در قفس عنوان کرد و افزود: این بازار مطابق با استانداردهای روز جهان در حال احداث است و خوشبختانه به علت بومی بودن پیمانکار بسیار دلسوزانه پیگیر کار می باشد، که باید با حمایت های همه جانبه به روند اجرای پروسه ی تکمیل این بازار سرعت بخشید.

در پایان مهندس خسته بند بیمه صیادی و وضع بد معیشتی صیادان را از مهمترین مسائل بحث عنوان کرد و افزود: متاسفانه عدم تعصب شیلات ایران به معیشت صیادان و ندادن اختیارات لازم به مدیر کل شیلات گیلان برای کمک به وضعیت بد صیادی، این قشر مستضعف را در معرض خطرات بزرگی قرار داده است که باید در این خصوص سیاستهای لازم اتخاذ گردد.دسته بندی : اخبار , اخبار شهرستان , تازه ترین اخبار1 , دسته‌بندی نشده
ارسال دیدگاه