خبرهای ویژه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۰۸ - ۱۳:۳۸

 27 بازدید

حسن خسته بند: ضرورت ساخت و ساز واحدهای کم متراژ در بافت فرسوده شهری/۹۵درصد خانه‌های خالی با متراژ بالا و لوکس هستند

خسته بند: ضرورت ساخت و ساز واحدهای کم متراژ در بافت فرسوده شهری/۹۵درصد خانه‌های خالی با متراژ بالا و لوکس هستند

حسن خسته بند: ضرورت ساخت و ساز واحدهای کم متراژ در بافت فرسوده شهری/۹۵درصد خانه‌های خالی با متراژ بالا و لوکس هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مهندس حسن خسته بند به نقل از خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وضعیت فعلی بازار مسکن، گفت: در سال های اخیر ساخت و ساز واحدهای نقلی و کم متراژ کم شده که این خود بر افزایش تقاضای مسکن و در نتیجه بر هم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا و رشد قیمت اثر گذار بوده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه خانه هایی با متراژ کم و نقلی بهترین گزینه برای افراد تازه ازدواج کرده و همچنین اقشار متوسط و ضعیف جامعه‌ است، افزود: اقشار متوسط و ضعیف جامعه می توانند با مقداری پس انداز و همچنین اخذ تسهیلات از شبکه بانکی صاحب واحدهای نقلی شده و سرپناهی داشته باشند.

مسکن مهر در کاهش ساخت واحدهای نقلی نقشی نداشت

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی، با رد این ادعا که طرح مسکن مهر ساخت و ساز واحدهای کم متراژ را در کشور کاهش داده است، تصریح کرد: طرح مسکن مهر به خانه دار کردن بسیاری از اقشار متوسط و ضعیف جامعه منجر شد از این رو اگر انبوه ساز یا پیمانکاری قصد ساخت و ساز واحد نقلی یا کم متراژ را نیز در خلال عملیاتی شدن مسکن مهر داشته می توانست در بافت های فرسوده اقدام به این کار کند.

خسته بند با بیان اینکه عدم ارایه تسهیلات لازم از سوی شبکه بانکی و همچنین بی توجهی دولت به پرداخت بدهی های خود به شهرداری ها در کمرنگ شدن ساخت وساز واحدهای نقلی و با متراژهای کمتر از ۷۵ متر موثر بوده است، گفت: اگر به دنبال این هستیم که اقشار متوسط و ضعیف جامعه خانه دار شوند باید به موضوع تسهیلات، ارایه مشوق های مالیاتی به ویژه در مناطقی که بافت های فرسوده وجود دارد ورود کنیم.

وی با تاکید بر اینکه کاهش قیمت خانه با ارایه برخی مشوق ها می تواند ساخت و ساز را برای انبوه سازان به صرفه کند، گفت: در صورتی که انبوه ساز در حوزه ساخت و ساز حاضر شود به طور حتم تعادل میان عرضه و تقاضا نیز بیشتر شده و کمبود مسکن از بین می رود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه دولت به ویژه وزارت راه و شهرسازی باید با در نظر گرفتن واحدهایی هر چند با زیربنای کم خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعیف جامعه را رقم بزند، افزود: در شوروی سابق خانه هایی ۱۷ تا ۸۰ متری تحت عنوان خانه های چوب کبریتی ساخته و در اختیار مردم قرار می گرفت، خوشبختانه این واحدهای مسکونی توانستند در آن برهه سرپناه خوبی برای صاحبان خود باشند.

ساخت واحدهای نقلی نیاز به مسکن را کاهش می دهد

وی با تاکید بر اینکه ساخت واحدهایی با متراژهای کم در ایران نیز می تواند نیاز مردم به مسکن را کاهش دهد، تصریح کرد: دولت می تواند با در نظر گرفتن حداقل هایی به ساخت واحدهای مسکونی نقلی و رفع نیاز مردم جامعه به ویژه تازه عروس و دامادها یا خانوارهایی با توان مالی کم اقدام کند.

خسته بند با انتقاد از اینکه نزدیک به یک دهه از رکود موجود در بخش مسکن می گذرد، گفت: علی رغم وعده های دولت برای خروج مسکن از رکود اما تاکنون هیچ جهت دهی به این بخش داده نشده و متاسفانه در پی اوج گیری مشکلات موسسات مالی غیرمجاز بسیاری از وجوه و پول ها به هدایت به سمت ساخت و ساز سوی این نوع موسسات هدایت شد.

وی ادامه داد: به طور حتم افزایش ساخت و ساز علاوه بر خروج مسکن از رکود به افزایش آمار ایجاد اشتغال در جامعه نیز می انجامد.

انتقاد از نرخ بالای سود تسهیلات بانکی

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه سود بالای تسهیلات بانکی عامل عقب کرد در حوزه خانه‌دار شدن مردم است، گفت: با توجه به اینکه سالانه به۸۰۰ تا یک میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز است بی توجهی به این میزان نیاز نیز تبعات بدی برای کشور به همراه خواهد داشت.

خسته بند با اشاره به برخی آمار و ارقام در خصوص تعداد خانه های خالی از سکنه در کشور، افزود: گفته می شود خانه های در تهران و سایر کلانشهرها ساخته شده اما اکنون خالی است، در این زمینه باید بدانیم این واحدهای مسکونی به علت لوکس بودن خالی از سکنه هستند زیرا همه اقشار جامعه توان مالی خرید آن ها را ندارند.

وی ادامه داد: واحدهای مذکور برای قشر ضعیف جامعه مانند کارمندان و کارگران ساخته نشده از این رو نباید گفته شود این نوع واحدها خالی از سکنه است.

خانه های خالی از سکنه متراژی بیش از ۱۵۰ متر دارند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد واحدهای خالی از سکنه از نوع لوکس بوده و در صورت عرضه به بازار مسکن نمی‌تواند دردی از اقشار متوسط و ضعیف جامعه رفع کند، گفت: بسیاری از واحدهای خالی از سکنه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر متراژ دارند که با عرضه آن ها به بازار مسکن اقشار متوسط و ضعیف جامعه نمی توانند نسبت به خرید ان ها اقدام کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: در شرایط فعلی بازار مسکن و با توجه به غالب بودن اقشار متوسط و ضعیف جامعه باید ساخت و ساز واحدهای کم متراژ در دستور کار دولت قرار بگیرد تا به این ترتیب خانه دار شدن این اقشار ممکن شوددسته بندی : اخبار , اخبار کشوری , اخبار مجلس , تازه ترین اخبار1 , دسته‌بندی نشده , مصاحبه ها
ارسال دیدگاه