زندگینامه

به نام خداوند عشق و عدالت

درسرزمين پهناور ايران عزيز و برگستره اين خاك پاك، باريكه شهري قرار دارد كه انزلي نامش نهاده اند و ساكنين و ديارش را ” انزلي چي ” دانسته اند.

پانزدهم تيرماه سال ۱۳۳۶ شمسي، خداوند منان اين افتخار را نصيبم نمود كه همانند ديگر همشهريانم يك ” انزلي چي ” شناخته شوم. وخداي را بنده ام كه مسلمانم آفريد تا تسليم وحدانيت او شوم و غير او را سرسپرده نباشم. پروردگارم را ساجدم كه سربر آستان او مي سپارم و لاغير تا درگذران عمر فاني ، آني از دقايق حياتم را جز با دغدغه خدمت خلق و رضاي خالق پشت سر نگذارم. خدايم را شاكرم كه مذهب تشيع را پذيرفته ام  تا ظلم را بستيزم ، قسط را بشناسم و عدل را بپذيرم.

خداي را منت گذارم كه اصالت  را جستجو نموده ام و رسالت را فهميده ام و وظيفه را معنا كرده ام و درحد توان و طاقت بر طاعت او گردن نهاده  و تكليف ديني، مذهبي و ميهني خود را انجام داده ام و مردم دوستي مرامم بوده و ميهن پرستي كلامم.

پروردگار را سرسپرده ام كه دل سپرده وطنم نمود و دل داده شهرم ساخت تا ساليان عمر خود را دراين مشاغل براي خدمت به كشور و شهرم سپري نمايم :

۱-      مسئول كميته فرهنگي جهادسازندگي بندرانزلي

۲-      مسئول بخش سياسي استانداري گيلان

۳-      بخشدار خمام وخشكبيجار

۴-      بخشدار مركزي لاهيجان

۵-      مديركل دفتر شهري و روستايي استانداري گيلان

۶-      مسئول جهادسازندگي شهرستان رشت

۷-      مديركل دفتر برنامه ريزي و اموراقتصادي استانداري گيلان

۸-      نماينده تام الاختيار استانداري گيلان در آستاراخان روسيه و اوكراين

۹-      نماينده مردم بندرانزلي در مجلس ششم

۱۰-   رايزن بازرگاني جمهوري اسلامي ايران در فدراسيون روسيه

۱۱-    نماینده مردم قهرمان بندرانزلی در مجلس هشتم ،نهم و دهم

و سپاس خداي را كه يك ايراني ام  و ايران عزيز را عاشقم كه انزلي بخشي از خاك پاك آن مي باشد.

بارخدايا تو را مومنم كه از اصول خود كه همانا شريعت توست عدول ننموده و اصالت خود را پايبند بوده ام.

همشهريان عزيز …

اين جان شيفته ، شما عزيزان را شايسته داشتن شهري آباد و آزاد مي داند و خود را وقف كار و كار و كار و ساختن و ساختن شهرخود، انزلي نموده است .

سلام عليكم بماصبرتم فنعم عقب الدار

سلام برشما كه صبر پيشه كرده ايد، همانا عاقبت به خيريد …

آشنایی با شهرستان

آشنایی با شهرستان

anzali-3

بر اساس بررسی های زمین شناسی ، حدود ۱۵,۰۰۰ سال پیش ، جزیره ای از سطح آب دریای خزر سر برآورد که بعدها به نام انزلی نامیده شد و بعنوان مهمترین بندر سواحل جنوبی دریای خزر و ایران معروف گردید.

این جزیره بر اثر فعل و انفعالات جوی و سایر عوامل طبیعی ، بصورت امروزی از دو قسمت انزلی و غازیان تشکیل می‌شود و کانالی بین این دو قسمت ایجاد گردید که آب چهار رودخانه از شرق ( سوسر روگا , پیر بازار روگا , راست خانه و نهنگ روگا ) و یک رودخانه از غرب ( شنبه بازار روگا ) از طریق آن به دریا وارد می‌گردد.

بندر انزلی در طول جغرافیایی ۴۹ درجه و ۲۸ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۲۸ دقیقه واقع شده‌است و ارتفاع آن از سطح دریا منهای ۲۶ متر می‌باشد. بندرانزلی از شمال به دریای خزر از جنوب به شهرستان صومعه سرا از شرق به شهرستان رشت و از غرب به شهرستان رضوانشهر متصل می‌باشد. شهرستان بندرانزلی در ناحیه‌ای کاملاً جلگه‌ای به صورت طولی و در ساحل دریای خزر واقع شده و دارای آب و هوای معتدل مرطوب می‌باشد. بخشی از محیط زیست طبیعی این شهرستان را دریا(۴۰ کیلومتر نوار ساحلی) و بخش مهم دیگر را اکوسیستم ارزشمند تالاب انزلی تشکیل می‌دهد. نام انزلی به پیشینه تاریخی اش در بیشتر شهرهای اروپایی شناخته شده‌است. فاصله بندر انزلی تا تهران ۳۸۰ کیلومتر، تا مرکز استان ۴۰ کیلومتر و تا اولین فرودگاه ۳۵ کیلومتر می‌باشد. این شهرستان دارای آب و هوای معتدل مرطوب ساحلی بوده که در فصول مختلف سال شرایط آب و هوای مطلوبی را دارا می‌باشد. میزان بارندگی شهرستان بسیار بالا بوده به طوری که سالیانه متوسط ۱۸۹۲ میلی‌متر بارندگی دارد بیشترین بارندگی در ماه‌های شهریور و مهر با ۴۴۰/۹ میلی‌متر گزارش گردیده‌است. میزان رطوبت نسبی سالیانه به طور متوسط حدود ۷۱ تا ۹۷ درصد و درجه حرارت محیط زیست بین ۳/۵ تا ۲۸ درجه سانتی گراد در نوسان بوده‌است.

بندر انزی یکی از مهمترین شهرهای گردش پذیر (توریستی)،از مراکز مهم اقتصادی و یکی از قطب‌های ورزشی در ایران است، و بخش مرکزی شهرستان انزلی محسوب می‌شود. این شهر دارای اولین و بزرگترین بندر ایران در سواحل جنوبی دریای خزر (کاسپین) است و در استان گیلان واقع شده است. شهر انزلی پس از مرکز استان (رشت)، دومین شهر پر جمعیت استان گیلان بوده و یکی از متراکم ترین شهرهای ایران از لحاظ تراکم جمعیت محسوب می‌شود. از این شهر با نام انزلی بارها در تاریخ یاد شده است و طی قرون متمادی راه مهم ارتباط اقتصادی، تمدن مشرق و مغرب محسوب میشده‌است. انزلی از شهرهای باستانی ایران کهن می‌باشد. مردم انزلی از تیره کادوسیان، بر اثر روابط خوب با پارسیان و همکاری ایشان با کورش هخامنشی در لشکر کشی‌های وی نام محل خود را از روی سرزمین (انزان)،(انشان پارس) انتخاب کرده و یونانی‌ها نیز به آن (انزلوی) می‌گفتند. این واژه به زبان پهلوی (انزلگ) و به عربی (انزلج) شده است. خلیج انزلی محلی امن برای پهلو گرفتن کشتی‌های بزرگ تجاری و ماهی گیری بوده است.این شهر بعنوان پر باران ترین شهر ایران همواره و از گذشته به شهر باران شناخته شده بود. شهر انزلی دارای آب و هوای معتدل مرطوب است و میزان بارندگی آن بسیار بالاست به طوریکه سالانه متوسط ۱۸۹۲ میلی‌متر بارندگی در این شهر گزارش می‌شود، میزان رطوبت نسبی در این منطقه درسال بین ۷۱ تا ۹۷ درصد در نوسان است.شهر انزلی در غرب استان گیلان قرار داشته و به واسطه سواحل خزر و تالاب بین‌المللی بندر انزلی از چند جزیره و شبه جزیره تشکیل شده است که به واسطه پل به هم مرتبط هستند. نام انزلی به پیشینه تاریخی اش در بیشتر شهرهای اروپایی شناخته شده است و به لحاظ وجود گمرک وارتباط تجاری از زمان‌های دور نزد تجار ایرانی و خارجی به دروازه اروپا شهرت یافته بود و اهالی این شهر به واسطه بندری بودن، بسیار زودتر از سایر نقاط ایران با دستاوردهای غرب آشنا شدند.

anzali heli

انزلی، اولین و تنها نامی است که برای این منطقه در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است که بدون شک این نام برگرفته از موقعیت جغرافیایی این شهر بین تالاب بین‌المللی انزلی و دریای خزر می‌باشد و تنها در دوران سلطنت خاندان پهلوی (از ۱۳۰۴ تا ۱۳۵۷) اسم آن به «بندر پهلوی» یا پهلوی تغییر داده شده بود ولی پس از انقلاب اسلامی اسم دیرین خود “انزلی” را بازیافت. مردم انزلی از تیره (کادوسیان) بر اثر روابط خوب با پارسیان و همکاری ایشان با کورش هخامنشی در لشکر کشی‌های وی نام محل خود را از روی سرزمین (انزان) (انشان پارس) انتخاب کرده و یونانی‌ها به آن (انزلوی) می‌گفتند. این واژه به زبان پهلوی (انزلگ) و به عربی (انزلج) شده است. خلیج انزلی محلی امن برای پهلو گرفتن کشتی‌های بزرگ تجاری و ماهیگیری بوده است. از میان تعریف‌های مختلف که درباره واژه «انزلی» وجود دارد قابل قبول ترین معنی «انزل به معنی لنگر» انزلی = لنگرگاه و «انزل: انشان» می‌باشد که کلمه انزلی تحریف شده «انزان – انشان» به معنی گذرگاه و دروازه‌است که می‌بینیم از گذشته نیز انزلی را دروازه اروپا و ایران می‌نامیدند و در بسیاری از نوشته‌ها هم آمده‌است. در زبان یونانی نیز واژه‌هایی نظیر «انزلیوس و انزلیا» وجود دارد به معنی «مرداب» که این دیدگاه را به وجود می‌آورد که نام این منطقه که صاحب یکی از بزرگترین مرداب‌های جهان «مرداب انزلی» است به زمانی قبل از آغاز شهرنشینی در این منطقه باز می‌گردد. زیرا پیدایش جزیره و مرداب در این منطقه از قدمتی ۱۵۰۰۰ ساله برخوردار است. و می‌تواند نامگذاری این منطقه به دورانی به مراتب کهن تر بازگردد.
اهل انزلی

ساکنین بندر انزلی را انزلی چی به معنی اهل انزلی خطاب می‌کنند.